Kroužek modelování - 13.5. zrušeno

Upozorňujeme, že zítřejší kroužek modelování se ruší.

 

Děkujeme za pochopení.

Vaše TyfloCentrum

 

modelovani.jpg (253 KB)

Podpořte dobré věci.... :)

Dobrý den všem,

rádi bychom Vás oslovili s možností pomoci nám.

logo-velke.png (95 KB)

Na našem webu zveřejňujeme možnost přispět na naši činnost. Na co byste přispěli?

1) podpora chráněné dílny-masérny, kde jsou zaměstnáni zrakově postižení a nevidomí maséři 

- chráněná dílna funguje od roku 2014 a v tuto chvíli je soběstačná, nicméně na úpravy stávajících prostor nezbývají finanční prostředky a pro zákazníky by bylo žádoucí zlepšit soukromí a jejich pohodlí při masážích tak, aby se celkově zvýšila kvalita služeb

1543596489188.jpg (18 KB)           Lenovo_A1000_IMG_20171020_091156.jpg (1.92 MB)

 

2) podpora naší organizace a naší činnosti

- průběžně pořádáme osvětovou činnost na základních a středních školách po Ústeckém kraji, tzv. zážitkové semináře pro děti a mládež, kde si zkouší chůzi s bílou holí, seznamují se s kompenzačními pomůckami pro nevidomé, hovoří s nevidomým člověkem o vodicích psech a životu s handicapem apod.

54462530_1326560280829089_687175714885074944_n.jpg (101 KB)

- realizujeme výstavy po celém Ústeckém kraji - vystavujeme fotografie našich klientů s medailonky jejich příběhů, již jsme měli v Ústí nad Labem, Rumburku, Teplicích, čekají nás ještě v Chomutově, Lounech a Děčíně

f1.jpg (61 KB)

- pořádáme akce pro klienty - chystáme plavbu lodí do Bad Schandau s návštěvou místních lázní pro klienty, kteří něco takového ještě neměli možnost zažít a bude to pro ně zase další krok k sociální integraci

lod.jpg (39 KB)

- kromě toho pro ně realizujeme kroužek plavání a keramického modelování  

a1.jpg (63 KB)

- také potřebujeme pořídit Braillskou tiskárnu - již na ní máme 70% z ceny naspořeno, zbytek nám ještě chybí - tiskárna bude sloužit pro tisk dokumentů v Braillském písmu pro naše klienty z celého Ústeckého kraje

tiskarna.jpg (6 KB)

Uvedené činnosti jdou nad rámec běžného fungování a nemáme na ně dostatečné rezervy. I drobným darem nám můžete pomoci je úspěšně dotáhnout do cíle!

Za Vaši podporu mnohokrát děkujeme, vážíme si jí a využijeme smysluplně!

Informace o platbě:
Číslo účtu: 882980329/0800
Částka: 150.00 CZK
Zpráva pro příjemce: dar TyfloCentrum

Vygenerováno aplikací SERVIS 24 Mobilní banka od České spořitelny.qr-kod.png (22 KB)

Veselá tma

Veselá tma

14.04.2019

Nechci se tím titulkem rouhat. Když jsem ale odcházela ve čtvrtek 11. dubna z vernisáže výstavy, věnované lidem nevidomým a se zrakovým postižením, usmívala jsem se. Bylo mi v jejich společnosti, zprostředkované fotografiemi, dobře. Přestože celý den stál za starou belu. Dokonce i teď, když o nich píšu, mám koutky zvednutý.

 

 

Výstavu najdete v teplickém zámku. Jmenuje se Medailonky nevidomých a zrakově postižených a jde o projekt Tyflo Centra Ústí nad Labem. Organizace, která pomáhá lidem se zrakovými problémy žít plnohodnotný život. Vede své klienty k tomu, aby se naučili orientaci, byli soběstační, uměli ovládat potřebnou techniku, obohatili svůj život o koníčky i smysluplnou práci. Až výstavu zkouknete, řeknete si stejně jako já, že to v centru dělají dobře.

 

 

U každého z medailonků najdete informace o klientovi.

Ředitelka centra Alena Bašníková k projektu prozradila, že ho nastartovaly exkurze škol. Představy dětí byly totiž jednoznačné a neuvěřitelně pesimistické. Zaznívalo něco v tom smyslu, že v případě oslepnutí už není nic a je lepší se zabít. Lidé se zrakovými problémy žijí přitom podle Bašníkové docela běžný život. V centru se proto rozhodli názor veřejnosti poupravit a život klientů víc přiblížit. Ředitelka poprosila pražskou fotografku Kateřinu Klabzubovou a ta na spolupráci kývla.

 

 

 

 

medailonek.png (141 KB) 

 

Poslední minuty před vernisáží. Ředitelka Bašníková druhá zleva.

"Kateřina nafotila každému z klientů medailónek. Ten jsme doplnili textem, který popisuje osud a současný život dotyčného člověka," informovala Bašníková. Projekt se nejdříve ocitl na sociálních sítích, kde dosáhl neuvěřitelného zájmu. Následovalo vytvoření charitativního kalendáře, v němž každý z medailonků dostal prostor v jednom z měsíců. Pro celkově velký úspěch bylo nakonec rozhodnuto i o uspořádání výstavy.

 

reditelka.png (112 KB)

 

Titulní snímek charitativního kalendáře.

Kateřina Klabzubová zvolila techniku černobílé fotografie, která je světu lidí se zrakovými problémy bližší. Kompozici každého medailonku rozdělila na dvě části. V horní je snímek s ostře vyobrazeným artefaktem, který daného člověka charakterizuje a člověk v pozadí je rozostřený. Na druhém, spodním snímku, pak můžeme jako hlavní motiv vidět konkrétního klienta.

 

kalendar.png (123 KB) 

 

 

Doporučuju, abyste si na výstavu udělali čas a přečetli si všechny osudy lidí, se kterými se v zámku prostřednictvím medailonků seznámíte. Věřte mi, že to není smutné čtení, které by vás katapultovalo do nějaké skepse. Ano, místy je možná trochu syrové, ostatně život ve tmě není hopsání rozkvetlým sadem. Přesto každé vyprávění ústí ke světlu. Ukazuje na to, jak se tito lidé dokázali se svým problémem porvat. Jak našli smysl, způsob i cestu, po které jdou, na které žíjí a kde prožívají své každodenní starosti i radosti. 

 

A pospěšte si. Výstava je v teplickém zámku jen do konce dubna.

 

ODKAZ: https://www.revue-teplicka.cz/l/vesela-tma/