Brailská kostka, hmatové domino a pexeso pro nevidomé & Výtvarné pomůcky

02.04.2021

Braillská kostka je kompenzační pomůcka pro nevidomé a slabozraké osoby, které se pomocí ní mohou učit Braillovo bodové písmo. Má tvar malého hranolu a je vodorovně rozdělená na tři části. Jejími třetinami lze otáčet okolo své osy a na každé její třetině je ze všech čtyř stran jeden až dva body Braillova písma, tedy třetina tzv. braillského šestibodu. Otáčením třetinami braillské kostky se docílí vytváření jednotlivých braillských znaků. Samotná braillská kostka je vyrobená ze dřeva a braillské body na ní jsou kovové. Díky svému tvaru a své velikosti je lehká a dobře padne do ruky. Také já sama jsem se podle ní svého času učila Braillovo bodové písmo a nenašla jsem na ní žádné nedostatky.

Hmatové domino a pexeso

Existují i některé stolní hry, přizpůsobené nevidomým a slabozrakým osobám. Patří mezi ně domino a pexeso, zaměřené na hmat.

Hmatové domino vypadá jako klasické domino i má stejná pravidla hry, akorát, že tečky, které jsou na dílcích běžného domina namalované, jsou na hmatovém dominu plastické, aby je hráči mohli nasahat. Dílky tohoto domina jsou plastové. Ke hmatovému dominu se dodává hrací deska z měkkého plastu, kde je drážka ve tvaru spirály, široká na míru dílků domina, takže hráči mají vymezený prostor, kam dílky pokládají, díky čemuž se jim dílky pod prsty nerozjíždí, a hráči si díky tomu mohou hmatem kdykoliv připomenout a zkontrolovat návaznost dílků na sebe, aniž by hrozilo porušení již sestaveného obrazce. Vítězí hráč, kterému zbude co nejméně nezařazených dílků. Hmatové domino lze zakoupit v běžném hračkářství.

Hmatové pexeso se hraje stejně jako to klasické s obrázky, ale vypadá jinak. Je tvořeno dvojicemi čtverečků a polštářků z materiálů, odlišných hlavně hmatem - různé druhy textilu nebo tvrdá plastová fólie. Rozdíly mezi některými dvojicemi materiálů jsou opravdu nepatrné, aby hra byla delší a napínavější. Hráči si proto musí jednotlivé dílky pexesa pečlivě prohmatat a skládat k sobě jejich dvojice, které jim po hmatu připadaly shodné. Vítězí ten, kdo má více správně složených dvojic dílků. Všechny dílky hmatového pexesa jsou omyvatelné a vypratelné, aby tento výrobek splňoval hygienické požadavky. Hmatové pexeso se prodává v bytelné papírové krabičce, ve které je ještě zabalené v plátěném sáčku, aby bylo co nejvíc chráněné před mechanickým poškozením. Lze jej zakoupit v běžném hračkářství.

Pexeso pro uši

Zvukové pexeso s názvem Pexeso pro uši je další varianta běžného pexesa, přizpůsobeného osobám s těžkým zrakovým postižením. Jedná se o soubor osmi dvojic plastových krychliček, naplněných jiným drobným a sypkým materiálem, který v pohybu vydává určitý zvuk. Nevidomí hráči proto musí každou krychličkou zatřást, aby rozpohybovali její obsah. Podle jeho zvuku hledají krychličku s obsahem, jehož zvuk při zatřesení zní stejně. Dvojice krychliček se shodným obsahem jsou na jedné straně označené stejnou barvou, takže toto pexeso mohou hrát i vidící osoby. K pexesu se dodává hrací deska s namalovanými barevnými kruhy, na které se mají pokládat dvojice krychliček příslušné barvy. Pexeso pro uši je určeno spíš dětem, ale vzhledem ke své náročnosti - rozdíly ve znění zvuku některých krychliček jsou nepatrné, je vhodné i pro dospělé.. Dodává se v bytelné papírové krabičce a lze jej koupit v běžném hračkářství.

Výtvarné pomůcky pro nevidomé a slabozraké osoby

Dřevěná destička pro nácvik vyšívání

Tato destička je menší a má kruhový tvar a jsou do ní v pravidelných rozestupech vyvrtané malé kruhové otvory. Patří k ní tři tenké provázky coby nitě různých barev. Každá "nit" má na jednom konci úzký dřevěný kolík coby jehlu, a na druhém konci má dřevěný korálek jako zarážku. Úkolem uživatele této pomůcky je provlékat pomyslnou jehlu otvory destičky v libovolném systému, aby provázek mezi otvory destičky tvořil obrys nějakého obrazce. Uživatel této pomůcky "vyšívá" tak dlouho, dokud se druhý konec provázku nezarazí o korálek. Na "vyšití" jednoho obrazce lze použít všechny tři provázky.

Kreslenka

Tato pomůcka umožňuje nevidomým a slabozrakým osobám kreslit. Skládá se z gumové podložky formátu A4, tenkých fólií též formátu A4 a propisovací tužky. Protiskluzová podložka se před každým použitím musí namočit a nechat mokrá, aby lepila. Poté se na ni položí fólie. Uživatel do ní potom může propisovací tužkou vyrývat libovolný obrazec, jako kdyby kreslil. Vyrytá stopa ve fólii jde dobře nahmatat, díky čemuž si uživatel kreslenky může výkres zpětně prohlédnout. Kreslenka se prodává v papírové obálce formátu A4, ale to pouze s podložkou a fóliemi. Propisovací tužka není součást balení. Kreslenku lze zakoupit v prodejně tyflopomůcek..

Fuser

Fuser je elektronická kompenzační pomůcka pro nevidomé a slabozraké osoby. Umožňuje jim hmatem rozpoznat obrazec, nakreslený původně jen psací potřebou. Dokáže totiž převést stopu psací potřeby do reliéfní podoby = do plastické linie, která je hmatná.

Autorka článku: Pavlína Fuksová