Hodinky pro nevidomé
Druhů hodin pro nevidomé a slabozraké je více. Existují dva typy náramkových hodinek, uzpůsobených pro tuto skupinu lidí, a dále existují speciální ozvučené hodiny výhradně pro nevidomé a slabozraké. Náramkové hodinky pro zrakově postižené se vyrábí natahovací i na baterii, jako ty běžné. Náramkových hodinek pro zrakově postižené existují dva druhy: hmatové a mluvicí.
Hmatové náramkové hodinky jsou opatřeny ciferníkem v Braillově bodovém písmu. Nejsou na něm ale braillské číslice, nýbrž jen 4 čárky, znázorňující čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou hodinu, a mezi nimi je po dvojicích s mírným rozestupem 8 teček, znázorňujících patnáctiminutové úseky mezi čtvrtinami hodiny. Hodinové ručičky jsou zde klasické. Ciferník je z bezpečnostních důvodů překrytý odklápěcím sklíčkem. Tyto hmatové hodinky mám již 4 roky i já a zatím jsem s nimi spokojená. Mluvicí náramkové hodinky jsou vybaveny pouze displejem, kde se momentální časový údaj slabozrakým uživatelům ukazuje v digitální formě, a tlačítkem Talking = mluvení, se lze aktuální čas dozvědět pomocí hlasového výstupu hodinek.
Já mluvicí náramkové hodinky nevlastním, proto s nimi nemám žádné zkušenosti, a znám je proto jen zprostředkovaně. Zato mám dobrou zkušenost s posledním ze tří druhů hodin, které jsem jmenovala v úvodu. Jde o speciální mluvicí hodiny pro nevidomé, které já osobně vlastním již 8 let, a které se hodinám na první pohled vůbec nepodobají. Nejsou totiž náramkové ani nástěnné, a nemají ani ciferník, ale jedná se o plastový kvádr na dvě tužkové baterie. Tyto hodiny mají hlasový výstup a ovládají se jen třemi tlačítky, umístěnými do tvaru trojúhelníku na přední straně hodin. Tyto hodiny mají funkce: čas, datum, počet zbývajících dní v kalendářním roce, horoskop, budík, minutka, stopky, nastavení hlasitosti a nastavení typu zvukového znamení, ohlašujícího řečení času. Všechny výše uvedené druhy hodin lze koupit v prodejně tyflopomůcek.
Autorka článku: Pavlína Fuksová